Product Details
Introducing the Nightforce NX6™
An all-new family of lightweight, easy-to-use riflescopes, engineered for hunters, tactical shooters, and competitors. Featuring an extensive lineup of versatile magnification ranges and the all-new FieldSet™ turret system. NX6™ was developed through years of testing to deliver the Rugged, Reliable, and Repeatable performance you expect from Nightforce.
At 23 ounces and 12.5 inches in length, the Nightforce NX6™ 2-12x42mm is an excellent choice for hunters and marksmen. These second focal plane riflescopes feature the popular MOAR™ reticle or the new 4A-i reticle. Both provide shooters with fast aiming and unobstructed fields of view. The compact design, Nightforce ruggedness, and FieldSet™ turret system make this optic field-ready for your next adventure. While these scopes come equipped with a capped, FieldSet elevation dial, the turret can be converted to an exposed dial with a standard or custom Bullet Drop Compensating (BDC) dial using the included voucher.
What's in the Box:
- Nightforce Flip Up Covers
- Cleaning Fob/ Cleaning Cloth
- NX6 Multi-Tool
- Power Throw Lever
- Stickers
- Owners Manual
Specifications:
| Magnification Range | 2-12x |
|---|---|
| Focal Plane | Second |
| Body Tube Diameter | 30mm |
| Overall Length | 12.5 in/318 mm |
| Mounting Length | 5.9 in/151 mm |
| Weight | 23.0 oz/652 g |
| Click Value | .250 MOA |
| Internal Adjustment Range |
E: 115 MOA W: 90 MOA |
| Parallax Adjustment | 10m/11 yd=∞ |
| Eye Relief | 3.5in/89mm |
| Field of View @ 100 yd or m |
2x: 50.0 ft/16.7 m 12x: 9.7 ft/3.2 m |
| Exit Pupil |
2x: 7.5 mm 12x: 3.5 mm |
| Illumination | Digillum |
| Elevation Feature | FieldSet Capped |
| Power Throw Lever | Standard |
| Reticles Available | 4A-i, MOAR |