Product Details
Introducing the Nightforce NX6™
An all-new family of lightweight, easy-to-use riflescopes, engineered for hunters, tactical shooters, and competitors. Featuring an extensive lineup of versatile magnification ranges and the all-new FieldSet™ turret system. NX6™ was developed through years of testing to deliver the Rugged, Reliable, and Repeatable performance you expect from Nightforce.
At 13.9 inches in length and 27.3 ounces, the Nightforce NX6™ 4-24x50mm is a lightweight and capable option for western/predator hunting or law enforcement marksmen. The exceptional edge-to-edge clarity and clean, intuitive reticle designs ensure this model excels in the difficult field conditions it was designed for. These second focal plane riflescopes feature the popular MOAR™ reticle or the new 4A-i reticle, which provide shooters with fast aiming and unobstructed fields of view. While these scopes come equipped with a capped, FieldSetTM elevation dial, the turret can be converted to an exposed dial with a standard or custom Bullet Drop Compensating (BDC) dial using the included voucher.
What's in the Box:
- Nightforce Flip Up Covers
- Cleaning Fob/ Cleaning Cloth
- NX6 Multi-Tool
- Power Throw Lever
- Stickers
- Owners Manual
Specifications:
| Magnification Range | 4-24x |
|---|---|
| Focal Plane | Second |
| Body Tube Diameter | 30mm |
| Overall Length | 13.9 in/353 mm |
| Mounting Length | 5.6 in/142 mm |
| Weight | 27.3 oz/774 g |
| Click Value | .250 MOA |
| Internal Adjustment Range |
E: 115 MOA W: 85 MOA |
| Parallax Adjustment | 10m/11 yd=∞ |
| Eye Relief | 3.5in/89mm |
| Field of View @ 100 yd or m |
4x: 26.5 ft/8.8 m 24x: 5 ft/1.7 m |
| Exit Pupil |
4x: 7.1 mm 24x: 2.1 mm |
| Illumination | Digillum |
| Elevation Feature | FieldSet Capped |
| Power Throw Lever | Standard |
| Reticles Available | A4-i, MOAR |