Product Details
Introducing the Nightforce NX6™
An all-new family of lightweight, easy-to-use riflescopes, engineered for hunters, tactical shooters, and competitors. Featuring an extensive lineup of versatile magnification ranges and the all-new FieldSet™ turret system. NX6™ was developed through years of testing to deliver the Rugged, Reliable, and Repeatable performance you expect from Nightforce.
For many hunters and recreational shooters, the Nightforce NX6™ 3-18x50mm F1 is the sweet spot for practical use. The new FieldSet™ elevation turret provides 34.9 MRAD (120 MOA) of repeatable travel while making the zeroing process quick and easy without specialty tools. Illumination comes standard with Nightforce’s proven Digillum™ technology, making these optics shine during dusk, dawn, or other difficult lighting conditions.
What's in the Box:
- Nightforce Flip Up Covers
- Cleaning Fob/ Cleaning Cloth
- NX6 Multi-Tool
- Power Throw Lever
- Stickers
- Owners Manual
Specifications:
| Magnification Range | 3-18x |
|---|---|
| Focal Plane | First |
| Body Tube Diameter | 30mm |
| Overall Length | 13.9 in/353 mm |
| Mounting Length | 5.6 in/142 mm |
| Weight | 27.1 oz/768 g |
| Click Value | .250 MOA or .1 MRAD |
| Internal Adjustment Range |
E: 120 MOA/34.94 MRAD W: 85 MOA/24.7 MRAD |
| Parallax Adjustment | 10m/11 yd=∞ |
| Eye Relief | 3.5in/89mm |
| Field of View @ 100 yd or m |
3x: 35.3 ft/11.8 m 18x: 7.3 ft/2.4 m |
| Exit Pupil |
3x: 7.4 mm 18x: 2.8 mm |
| Illumination | Digillum |
| Elevation Feature | FieldSet Exposed |
| Power Throw Lever | Standard |
| Reticles Available | MOA-C, MOA-XT, MIL-C, MIL-XT |