Product Details
Introducing the Nightforce NX6™
An all-new family of lightweight, easy-to-use riflescopes, engineered for hunters, tactical shooters, and competitors. Featuring an extensive lineup of versatile magnification ranges and the all-new FieldSet™ turret system. NX6™ was developed through years of testing to deliver the Rugged, Reliable, and Repeatable performance you expect from Nightforce.
Varmints are often small, camouflaged, and on the move; the Nightforce NX6™ 6-36x56mm with the new Fine Varmint Reticle (FVR-1™) is designed with these challenging conditions in mind. This second focal plane reticle features an ultra-fine crosshair and an illuminated center dot that allows for fast targeting and easy identification down range. The proven Nightforce Digillum™ illumination system aids shooters in difficult lighting conditions. While these scopes come equipped with a capped, FieldSet™ elevation dial, the turret can be converted to an exposed configuration with a standard or custom Bullet Drop Compensating (BDC) dial, using the included voucher. This optic is at home in the field or on the range for your precision shooting needs.
What's in the Box:
- Nightforce Flip Up Covers
- Cleaning Fob/ Cleaning Cloth
- NX6 Multi-Tool
- Power Throw Lever
- Stickers
- Owners Manual
Specifications:
| Magnification Range | 6-36x |
|---|---|
| Focal Plane | Second |
| Body Tube Diameter | 34mm |
| Overall Length | 15.3 in/389 mm |
| Mounting Length | 6.6 in/168 mm |
| Weight | 31.4 oz/890 g |
| Click Value | .250 MOA |
| Internal Adjustment Range |
E: 115 MOA W: 85 MOA |
| Parallax Adjustment | 10m/11 yd=∞ |
| Eye Relief | 3.5in/89mm |
| Field of View @ 100 yd or m |
6x: 19.4 ft/6.5 m 36x: 3.2 ft/1.1 m |
| Exit Pupil |
6x: 7.2 mm 36x: 1.6 mm |
| Illumination | Digillum |
| Elevation Feature | FieldSet Capped |
| Power Throw Lever | Standard |
| Reticles Available | FVR-1 |