Product Details
Introducing the Nightforce NX6™
An all-new family of lightweight, easy-to-use riflescopes, engineered for hunters, tactical shooters, and competitors. Featuring an extensive lineup of versatile magnification ranges and the all-new FieldSet™ turret system. NX6™ was developed through years of testing to deliver the Rugged, Reliable, and Repeatable performance you expect from Nightforce.
The Nightforce NX6™ 6-36x56mm F1 riflescope deals in high magnification and high stakes. The generous 33.4 MRAD (115MOA) elevation travel makes this riflescope ideal for PRS production class and other field shooting disciplines. A 10m (11yd) close focus distance allows precision rimfire and airgun shooters to engage the closest targets with clarity. A selection of simple or grid reticles in milliradian and minute of angle fits the needs of those who prefer to dial or hold for elevation and wind. New for the NX6 family, the FieldSet™ elevation turret provides Nightforce’s rugged repeatability while making the zeroing process quick and easy, without specialty tools. The NX6 6-36x56mm F1 provides the rugged dependability and tailored features needed by shooters looking to step up their game.
What's in the Box:
- Nightforce Flip Up Covers
- Cleaning Fob/ Cleaning Cloth
- NX6 Multi-Tool
- Power Throw Lever
- Stickers
- Owners Manual
Specifications:
| Magnification Range | 6-36x |
|---|---|
| Focal Plane | First |
| Body Tube Diameter | 34mm |
| Overall Length | 15.3 in/389 mm |
| Mounting Length | 6.6 in/168 mm |
| Weight | 31.6 oz/896 g |
| Click Value | .250 MOA or .1 MRAD |
| Internal Adjustment Range |
E: 115 MOA/33.4 MRAD W: 85 MOA/24.7 MRAD |
| Parallax Adjustment | 10m/11 yd=∞ |
| Eye Relief | 3.5in/90mm |
| Field of View @ 100 yd or m |
6x: 19.4 ft/6.5 m 36x: 6.2 ft/1.1 m |
| Exit Pupil |
6x: 7.2 mm 36x: 1.6mm |
| Illumination | Digillum |
| Elevation Feature | FieldSet Exposed |
| Power Throw Lever | Standard |
| Reticles Available | MOA-C, MOA-XT, MIL-C, MIL-XT |